düşünüyorum demekki malım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

düşünüyorum demekki malım

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Yavuz Sultan Selim'în Küpesinin Anlamı

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Yavuz Sultan Selim'în Küpesinin Anlamı Empty
MesajKonu: Yavuz Sultan Selim'în Küpesinin Anlamı   Yavuz Sultan Selim'în Küpesinin Anlamı I_icon_minitimePtsi Ağus. 03, 2009 10:33 pm

Bazı rivayetlere göre, İslam hukukunda erkeklere caiz olmayan küpeyi ilk Osmanlı Halifesi Yavuz Sultan Selim’in takmasına ihtimal bile verilmezken, bazı rivayetlere göre de bunun gercek olduğu ve bazı sebeplere dayandığı söylenmektedir.

Yavuz Han; Mısır Seferinde kulaklarında küpesi olan insanları görüp "Bu insanlar neden küpe takıyor?" diye sormuş ve "köle (kul) oldukları için" cevabını almıştır. Yani bazı konumlarda hizmet eden kişilerin köle oldukları belirgin olsun diye sol kulaklarına küpe takılırmış. 9. Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan selim, Topkapı sarayına döndükten sonra huzuruna bir kuyumcu çağırtarak, kendisininde sol kulağına bir küpe takılmasını emreder. Kuyumcu kısa bir şaşkınlıktan sonra şunu der;

- Hünkarım, kölelere takılan küpelerin size takılmasını tasvip etmem. Zira, bu hadise Osmanlı halkı içerisinde duyulursa, nasıl bir tepki arzedeceklerini bilemem- der. Bunun üzerine büyük hükümdar Yavuz şu cevabı verir.

-Bundan sonra bende ilkin Allah’ın, sonrada Osmanlı vatanının ve Türk milletinin kölesiyim- der, ve sol kulağına küpeyi taktırır.

Farklı rivayetler de vardır. Ancak tarih işte... Bazı konularda inanmak istediğimize inanırız. Ben buna inanmak istedim.
http://bbc2.yetkinforum.com

Yavuz Sultan Selim'în Küpesinin Anlamı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yavuz Sultan Selim kimdir
» Osmanlı Armasının Anlamı Nedir
» Yavuz Sultan Selim Hanın, İran Şahına Cevabı
» BAYRAĞIMIZIN ANLAMI
» Gülün anlamı nedir