düşünüyorum demekki malım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

düşünüyorum demekki malım

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Gülün anlamı nedir

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Gülün anlamı nedir Empty
MesajKonu: Gülün anlamı nedir   Gülün anlamı nedir I_icon_minitimePtsi Ağus. 03, 2009 11:03 pm

Gülün anlamı nedir?

Gül, sevgiyi ifade etmektedir. Seviginizi aşkınızı partnerinize ifade etmek için bir dal gül veya bir buket gülden daha iyisi yoktur.

Gül İslam dininde Hz. Muhammed (s.a.s)'e atfen sembolize edilmiştir. Kutlu doğum ayında İslam dinine inananlar birbirlerine gül hediye etmektedirler.

Asırlardır çiçekler insanların duygularını, aşkını ve sevgisini yansıtır. Dünyanın neresinde olursanız olun gülün sevgi çiçeği olduğunu herkes bilir. Bazen bir mutluluk, bazen de bir acı haber için kullanılır. Güller duyguların en güzel anlatım biçimidir.

Ayrılık, mutluluk, sevinç, özlem ve beraberliklerin yansımasının tamamında kullanılır. Bazen insanlar bu duyguların altında kalırlar, ya hiç konuşamazlar veya konuştuklarına daha çok anlam katabilmek ve sevgilerini gösterebilmek için gülü devreye koyarlar. Kadın ve erkeğin en çok sevdiği ve benimsediği çiçektir.

Damatlar yakalarında bir gül, gelinler ise ellerine buket yaptırırlar. Gül bir çok dinde de tema olarak kullanılmıştır. Sevgi ve duyguların anlatımında değil ruhani duyguların anlatımında bile gül kullanılmıştır. Gül, açıldığında kokusuyla ve güzelliğiyle insanı büyüler. Daha doğrusu tabiatı kendisine hayran bırakan bir çiçektir gül.

Gül sevgisi Türk milletinin örf ve ananelerine o kadar geniş girmiş ki her yerde gül ismini baş harfi olarak görürsünüz. İsimlerden tutun, "gül, gülnur, gülenay, gülseren, gülten, gülay, gülhan vs" yemek ve tatlılarımıza kadar, "güllaç, gülböreği, gülkondu, gülpare, gültatlısı, gülmena, gülçorbası vs.". İşte bu kadar geniş bir kapsamda beğenilen güllerimiz, aynı şekilde sayısı türü ve karışımı bakımından da duygularımıza hitabı değişmektedir
http://bbc2.yetkinforum.com

Gülün anlamı nedir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Osmanlı Armasının Anlamı Nedir
» BAYRAĞIMIZIN ANLAMI
» Harflerle İsminizin Anlamı...
» Yavuz Sultan Selim'în Küpesinin Anlamı
» Mani Nedir? Mani Çeşitleri, Mani Özellikleri