düşünüyorum demekki malım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

düşünüyorum demekki malım

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik Empty
MesajKonu: nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik   nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik I_icon_minitimeCuma Ağus. 07, 2009 11:00 am

1862 – 1918 yılları arasında yaşamış macar asıllı, osmanlı vatandaşı servet-i fünun şairi... gerçek ismi, “nigar binti osman”dır... şair nigar hanım, yedi tane yabancı dil bilirdi. bugün istanbul’un osmanbey semtinde onun adını taşıyan bir sokak vardır...

avrupa şehirlerinde, tanınmış kişilerin evlerinde gelenek haline getirdikleri edebiyat toplantıları, türkiye’de şair nigar hanım ile başlamıştır. osmanbey’deki konağı ile rumelihisarı’ndaki yalısının salonları, salı günleri dolar taşardı. düzenli gelenler arasında süleyman nazif, ahmet mithat efendi, abdülhak hamit, cenap şahabettin, bestekar leyla hanım, pierre loti vs. bulunurdu..

.yaşadığı dönem itibariyle şiirlerinde kullandığı dil bir miktar ağır olsa da üslubundaki ahengi hemencecik anlayabildiğiniz şair kişi ... işte şiirlerinden bir örnek

bir daha söyle

yegane sevdiğin âlemde ben miyim şimdi?
sahih ben miyim artık muhatab-ı aşkın?
bütün o hiss-i amik-i fuad-ı pür şevkin
o ibtila-yi ezel, o alaik-i ebedi
benim mi şahsıma mahsur? bir daha söyle.
o sanihat-ı hazinin, o beyyinat-ı gâmın
sahih, mülhimi hep ben miyim, bugün söyle.
tahassüsatını, efkarını bütün söyle.
getir şu kalbime dök varsa sevdiğim, elemin
eden nedir seni rencud, bir daha söyle.
http://bbc2.yetkinforum.com
Admin
Admin
Admin

nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik Empty
MesajKonu: Geri: nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik   nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik I_icon_minitimeCuma Ağus. 07, 2009 11:01 am

1862-1 nisan 1918 arasında yaşamış, bir hoş şair, türk sanatçı.
macar osman paşa’nın kızıdır. özel olarak türkçe, arapça ve farsça dersleri aldı. on dört yaşında evlendi fakat uzun sürmedi ve boşandı. şiir yazmaya on dört yaşında başladı. ilk şiirini araba kazasında ölen erkek kardeşinin üzerine yazmıştır. yazılarını nigar binti osman imzasıyla yazardı. tifüsten öldü. ölümünden elli yıl sonra yayınlanmasını vasiyet ettiği anılarının bir bölümü 1959’da ‘nigar binti osman: hayatının hikayesi’ adıyla yayınlandı. eserleri;
efsus (yazık, 1. cilt 1886, 2. cilt 1890), niran (ateşler, nurlar, 1894), aks-i sada (yankı, 1900). ayrıca; safahat-ı kalb (gönül safhaları, düzyazı, aşk mektupları, 1901)

http://www.yenikitaplar.org/nigar.html
http://bbc2.yetkinforum.com

nigar hanım rezafet ,hanımlık,şairlik
1 sayfadaki 1 sayfası