düşünüyorum demekki malım
 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Japonlar niçin o garip yazılarını kullanırlar

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 358
Points : 908
Kayıt tarihi : 03/08/09

MesajKonu: Japonlar niçin o garip yazılarını kullanırlar   Salı Ağus. 04, 2009 9:31 am

Japonlar niçin o garip yazılarını kullanırlar?
Birincisi: Çünkü Japon yazısı Japonların millî, geleneksel yazısıdır. Onların toplumsal hafızası bu yazı ile kayıtlıdır. Bundan vaz geçmek, bunu değiştirmek onlar için kültürel bir intihar olurdu.
İkincisi: Bu zor ve çetrefil yazıyı öğrenen bir Japon çocuğunun, bir Japon gencinin yenemeyeceği güçlük, aşamayacağı engel, altedemeyeceği düşman yoktur. Bu yazı, dünyanın en faydalı zekâ jimnastiğidir. Çocuklar ana mektebinden başlayarak Japon yazısıyle güreşmeyi öğrenirler. Kaytarmak, kopya çekmek, dalga geçmek ne hadlerine! Ya bu yazıyı öğrenecek, yahut hayatı kayacaktır. Canlarını dişlerine takarlar, iğneyle kuyu kazarcasına okumayı yazmayı öğrenirler. Bu öğreniş onlar için bir ölüm kalım savaşıdır. Bir var olma veya olmama meselesidir.

Evet zekâ da, zihin de beden gibi ya gelişir, ya hamlaşır. Nasıl body building kursuna giden bir genç bir sene sonra adaleli, gösterişli, güçlü bir yapıya sahip olursa, Japon yazısını öğrenen insanın da zekâsı müthiş bir ilerleme kaydeder, adetâ bilenir.

Kolay alfabeler nesilleri, milletleri zekâ özürlü seviyesine düşürür. Basit bir alfabe sistemi, kuşa dönmüş birkaç yüz kelimelik bir lisan, Esperanto uyduruk dilinden daha basit bir kaç imlâ ve gramer kuralı... Neticede geri zekâlı bir toplum elde edersiniz. Kolay alfabe ile, sadesuya tirit özdil ile eğitim seferberliği olur, millet kalkınır diyenler lisaniyattan, kültürden, derin meselelerden anlamayan kimselerdir.

Milletlerin yazıları ile karakterleri arasında yakın bir ilişki vardır. Millî yazısını kaybeden milletler hafızalarını yitirir, kültür yozlaşmasına mâruz kalır, yabancılaşır, geri zekâlı hale, acınacak bir duruma düşer.

Aslında tek başına okuma-yazma faktörünün o kadar önem yoktur. Bugün dünyanın en güçlü devleti olan Amerika Birleşik Devletleri'nde kaç milyon okuma-yazma bilmez kişi vardır biliyor musunuz? 60 milyonla 70 milyon arasındadır bu rakam! Bu, ABD için bir zaaf değildir. Farz edelim ki, milyarlarca dolar harcayarak bu okuma-yazma bilmeyen câhillere okuma-yazma öğrettier. Neticede ne olacaktır? Okuma-yazma bilen 60-70 milyon câhil elde edilecektir. ABD'yi ABD eden, oradaki güçlü eğitim sistemi ve sayıları 2500 civarında olan üniversitelerdir.

Milletlerin yazıları öyle gömlek değiştirir gibi değiştiriliverecek bir teknik veya sistem değildir. Yazı din gibi, tarih gibi, hukuk sistem gibi, folklor gibi, mimarî gibi, iklim gibi, coğrafya gibi, bio-ritmler gibi çok köklü ve vazgeçilemez bir unsurdur. Çin yazısı Çin demektir. Çin yazısız Çinli olamaz. Japon yazısı Japonya demektir. Yazı gitti mi Japonya da elden gider. Her millet kendi yazısıyle millet olur. Yazı gitti mi, millet olma vasfı yavaş yavaş yitirilir, amnezik yığınlar, aliene olmuş sürüler haline düşülür.

Konuyla ilgili bir eser ismi vereyim: «L'Ecriture et la Psychologie deş Peuples. Centre International de Synthese Ed. Librairie Armand Colin». Batı dillerinde yazı hakkında nice felsefî, ilmî, derin araştırma mevcuttur. Yazı insana ötelerden, yüceliklerden verilmiş bir mevhibedir. Yazı akıl gibi, iman gibi, güzellik gibi, aşk gibi ulvî bir şeydir. Onu basit bir araç olarak görmek, kolay olsun, ucuz olsun, okur-yazar çoğalıversin konusu yapmak hatâların hatasıdır.

Yazı ve alfabe ne kadar zor olursa, dil ne kadar işlek, zengin ve engin olursa, gelenekler ne kadar köklü ve eski olursa kültür o kadar kuvvetli, aydınlar o kadar yüksek, ilim-irfan ve eğitim o kadar müessir, millet ve devlet o kadar kuvvetli olur. Bilenle bilmeyen o kadar açık ve seçik ayırt edilir.

Gerisi lâf ü güzaftır.

(Not: Latin harfleriyle yazmayan milletler ve devletler: Bir milyarlık Çin, bir milyarlık Hindistan, bütün Arap âlemi, İran, Afganistan, Rusya, Ermenistan, Gürcistan, İsrail, Habeşistan, Yunanistan, Kore, Japonya vs.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://bbc2.yetkinforum.com
 
Japonlar niçin o garip yazılarını kullanırlar
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
düşünüyorum demekki malım :: MUHABBET SOHBET RAHAT BATMASI-
Buraya geçin: