düşünüyorum demekki malım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

düşünüyorum demekki malım

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Osmanlı'da en yüksek maaş kime veriliyordu

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Osmanlı'da en yüksek maaş kime veriliyordu Empty
MesajKonu: Osmanlı'da en yüksek maaş kime veriliyordu   Osmanlı'da en yüksek maaş kime veriliyordu I_icon_minitimePtsi Ağus. 03, 2009 10:31 pm

Osmanlı'da en yüksek maaş kime veriliyordu?
« :»

--------------------------------------------------------------------------------
En fazla maaşı padişah alıyor sanıyorsanız, yanılıyorsunuz... Benjamin Franklin Ödüllü yazar Aslı Sancar, Osmanlı Devleti "nde en yüksek maaşı padişahların değil Valide Sultanlar"ın aldığını söyledi. Sancar, "Valide Sultan "a, padişahın maaşının 3 katı veriliyordu" dedi."Osmanlı `da Kadının Yeri" üzerine araştırmalar yapan ünlü yazar Aslı Sancar, batının Osmanlı Kadını hakkındaki peşin hükümlerini "Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçekler" isimli kitabıyla silmeyi başardı. Sancar`ın İngilizce olarak kaleme aldığı eser, Avrupa `nın en prestijli ödülü olan Benjamin Franklin `e layık görüldü. 2008 yılı Tarih/Politika ve kapak tasarımı kategorilerinde ödülleri kucaklayan kitap, batının Osmanlı kadını hakkında doğru bildiği yanlışları, tarihi belgelerle düzeltiyor.

KAYITLAR İNCELENDİ

Sancar şöyle konuştu; "Avrupalılar , Osmanlı kadını hakkında bilgi edinebileceği kaynak konusunda sıkıntı yaşıyor. Batı, yıllarca Osmanlı Devleti `nin kadına 2. sınıf vatandaş muamelesi yaptığını düşündü. Kadının hapsedildiğine inandırıldılar. Kitabı okuyunca da Osmanlı `nın gözlerindeki imajının değiştiğini belirttiler. Bu beni çok mutlu etti."

Osmanlı Devleti `nde kadına olağanüstü hakların verildiğini anlatan Sancar, mahkeme kayıtlarını incelediğini belirtti. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü; "İngiltere `de yüz yıl öncesine kadar kadının dava açma ve mal sahibi olma hakkı yoktu. Ancak eşi üzerinde mahkemeye gidebilirdi. Kendi malı varsa bile evlendiği zaman bütün hakkı eşine geçiyordu. Osmanlı `da ise kadın dava açabilir, evlilik kontratı imzalayabilir, eşinin mirasından yararlanabilirdi. Kadın, eşine verdiği parayı bile geri isteyebilirdi."

ADALETLİ DAĞILIM

Sancar, Osmanlı `da kadının hapsedildiğinin doğru olmadığının da altını çizdi. Dönemde kadınların çeşitli işlerde çalıştığını belirten ünlü yazar, her birinin de hakkının verildiğini kaydetti. Sancar, sarayda çalışan işçiden padişaha kadar herkesin maaş aldığını söyleyerek, "Ben en yüksek maaşı sultanın aldığını düşünüyordum. Araştırmalarım sonucunda Valide Sultan `ın maaşının oğlunun maaşından yüksek olduğunu gördüm. Hatta Valide Sultan`a, padişahın maaşının 3 katının verildiği öğrendim" dedi.

GEÇMİŞE GÖNÜL VERDi

Aslı Sancar 1944'te Amerika `da doğdu. Ohio State Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü"nü bitirip, aynı bölümde master yaptı. 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eşiyle üniversite okurken tanıştı. 1969"da Müslüman oldu. 1976`da Türkiye `ye yerleşti. 1980"de Osmanlı `da Kadın ve Aile Dergisi"nde yazılar yazdı. Türkiye `de Osmanlı Kadını`nın hayatını, hakkında karşılaştığı yorumların doğru olmadığını düşünerek araştırmaya başladı
http://bbc2.yetkinforum.com

Osmanlı'da en yüksek maaş kime veriliyordu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» türkü öyküleri
» Osmanlıda Devlet Teşkilatı